Rozwiązany Beton architektoniczny - montaż

Więcej
2017/02/09 18:14 #1 przez
Witajcie.
Mam do powieszenia na ścianie wewnątrz budynku płyty z betonu architektonicznego - 120x60 grubość 2cm. Waga 1 szt 36kg.. Producent zaleca montaż mechaniczny np na stelażu, kotwach kamieniarskich itp. Natomiast producent nie potrafi mi odpowiedzieć gdzie taki stelaż lub kotwy mogę kupić lub poczytać o tym. Szukam, pytam i póki co żadnych konkretów. Może ktoś z Was miał z tym do czynienia? Za wszystkie cenne uwagi z góry dziękuję!

Volenti nihil difficile

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/09 19:18 #2 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
Witaj Marcin... miło Cię "widzieć"... robiłem testy dla 4 różnych producentów betonu architektonicznego. Kleiłem małe, ale także duże - 2x1m , płyty o grubościach od 8mm do 30 mm. Problemem płyt jest ich krzywienie pod wpływem wilgoci z klejów cementowych, nawet tych szybkich klejów. W jednym z przypadków, w wykorzystaniem kleju bardzo szybkiego, po ok. 1 godz. odchylenie płyty 1200x600mm gr.10 mm wynosiło !!! 4 cm (centymetry) .... Połóż sprawdzoną, płaską płytę na mokrym ręczniku i sprawdzaj płaskość co np. 0,5 godz. ... Ideałem byłoby stosowanie klejów bezwodnych - poliuretanowych albo epoksydowych. Ale są relatywnie drogie. Na stronach internetowych dwóch producentów sa moje propozycje po kilkutygodniowych testach. W jednym z przypadków, dla płyt cienkich 8-10mm robiłem warstwę odcinającą z farby epoksydowej, przespanej kruszywem 1,2 mm i po 24 godz. kleiłem na Keraflex Maxi S1 (cementowy ale o długim czasie wiązania) ....100% satysfakcji.... w drugim przypadku, dla płyt 20mm dałem na spodnia stronę płyty mostek kontaktowy Eco Prim Grim a po wyschnięciu klej Elastorapid...dzisiaj mógłby być tańszy - Keraflex Quick S1.. Zawsze stosowałem metodę dwustronnego smarowania...nigdy na placki. Mam trochę fotek z reklamacji. Nooo, przy poliuretanach i epoksydach - nie smarowałem spodniej strony płyt. To tak na początek...
Za tę wiadomość podziękował(a):

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/09 19:23 #3 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
...Acha.. dobrym uzupełnieniem może być system Raimondi - Rai-Fix ...poniżej link do You Tube... tez robiłem, ale z płytami Libet.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/09 20:04 #4 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
Dzięki Zbyszku za odpowiedź. Problem jest taki jak opisujesz czyli odkształcanie się płyt. W pierwszej wersji inwestor zamówił płyty 120x60 ale o grubości 1cm, które można było kleić do podłoża. Zalecał Sopro No 1. Takiego też kleju użyłem aby zrobić wszystko zgodnie z instrukcją. Niestety płyta napiła się wody z kleju i odkształcenie od podłoża na końcach wynosiło ponad 1 cm. Nie chciałem robić testów na żywym organizmie i po konsultacji z inwestorem wymieniliśmy płyty na ten sam rozmiar ale o grubości 2cm, które ze względu na ciężar mają być mocowane na stelażu lub kotwy. Szczerze powiem, że nawet nie będę próbował kleić choć myślałem o kleju dyspersyjnym... W związku z tym szukam informacji o stelażach lub kotwach. Z tego co wiem, beton architektoniczny na elewacjach montuje się w ten właśnie sposób... Więc gdyby ktoś coś... :)

Volenti nihil difficile

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/09 20:31 #5 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
No wiesz :) odpuściłbym sobie kleje dyspersyjne, za długo wysychają przy wiązaniu. Jeżeli zmoczysz taką płyte od dołu i sprawdzisz płaskość przez kilka godzin i nie będzie znacznych odchyłek... to dlaczego nie kleje cementowe ??? Taka płyta po wyschnięciu wraca do pierwotnej "płaskości" - nie tracisz materiału.
Jeden z producentów ma taki zapis na swojej stronie: (skopiowałem to z ich strony internetowej)
Z załącznika zatytułowanego „ Płyty z betonu architektonicznego Concrete Art. – Warunki gwarancji za produkt i instrukcja montażu” wynika:
Zalecenia i wytyczne dotyczące przygotowania podłoża do montażu płyt
1. Przygotowanie płyt przed montażem
Przed montażem płyt należy rozpakować je z folii i położyć poziomo rewersem
(powierzchnią klejenia) do góry. Należy położyć płyty na równej, zabezpieczonej przed
zabrudzeniami i uszkodzeniami powierzchni (np. na kartonie), a następnie pozostawić na
48 godzin w celu wyrównania poziomów wilgotności i temperatury.
2. Przygotowanie powierzchni klejenia
Powierzchnia techniczna klejenia płyty to powierzchnia chropowata.
Płyty Concrete Art są wstępnie zagruntowane, jednak wymagane jest dodatkowe pokrycie
powierzchni klejenia płyt akrylowym środkiem gruntującym ECO PRIM GRIP, firmy Mapei,
aby zabezpieczyć płytę przed absorbowaniem wody z zaprawy klejącej.
W tym celu można również użyć mieszanki gruntu akrylowego z drobnym piaskiem
kwarcowym. Czynność gruntowania płyt należy wykonać bardzo dokładnie, na co najmniej
24 godzin przed montażem.
Powierzchnia klejenia podłoża (ściana) powinna być zagruntowana preparatem
gruntującym ECO PRIM GRIP zgodnie z zaleceniami producenta środków gruntujących.

Kupiłem tez kotwy Rai-Fix (Paweł Gruszecki - e-sklep dla glazurnika) albo firma HAX - Lublin, to mój kolega.
A jeżeli chodzi o ruszt ...to za jakiś czas... siedzę przy "pracy"...Pozdarwiam
Za tę wiadomość podziękował(a):

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/09 22:46 #6 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
Ojojoj Witajcie Serdecznie . To mnie Zmartwiliście będę miał ten sam temat . Na ścianie 20m2 ma być kamień o grubości 2cm i wymiarach 120/80 Mało tego są tam tynki gipsowe knauf mp 75 diamant klient twierdzi że producent powiedział :) że przykleja się to normalnie na elastyczny klej do płytek . A ja miałem takie małe obawy co do tego że to będzie trzymać, ale teraz jak mówisz Zbyszku że to tak się wygina, to już sam nie wiem cienko to widze .
Chłopaki co mówicie na ten tynk gipsowy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/09 23:14 #7 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
Podoba mi się ten pomysł Raimondi - Rai-Fix :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/09 23:34 #8 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
Witaj Grzesiu...napisałem, ale gdzieś zginęło... ale tak w skrócie...milo Cię widzieć :) ...tynk jest całkiem dobry - ma 6 N/mm2 - wytrzymałośc na sciskanie... , przyczepność- tutaj znalazłem dwie wielkości - na jednym z portali - przyczepnośc min. 0,1 N/mm2, a to trochę mało, ale na innym wytrzymałość na rozrywanie - 2,5 N/mm2 , a to całkiem sporo.... problemem jest stosowanie mostka Betonkontakt... zalecają na beton i inne podłoża, ale w Karcie Tech. zalecają wyłącznie pod tynk a nie tynk z okładziną...jak pokazuja reklamację ...czasami pod ciężarem mostek "puszcza".... Sprawdź wilgotność ...sprawę mostka...kup zawieszki ....i miłej pracu...acha przydałby się dobry klej.... miłej nocki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/09 23:49 #9 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
Dziękuje Zbyszku tego mi było trzeba :) Na ciebie zawsze można liczyć . Pozdrawiam serdecznie i wzajemnie spokojnej nocy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/12 15:25 #10 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
Witam. Zbyszek ma rację. Niestety nie wiem dlaczego mam taki opór, ale na tych tynkach to jeżeli coś kleić to najwyżej tapety. tyczy się to też słabo wykonanych tynków z "worka "(cementowych) Postępuje tak jak radzi Zbyszek ale mam duże wątpliwości co do trwałości i wytrzymałości takich rozwiązań. choć nieliczne przykre doświadczenia z tym związane..
Pozdrawiam Bogdan

Bogdan

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Sekretarz SSRW
  • Sekretarz SSRW
  • Mistrz Glazurnik Autoryzowany wykonawca MAPEI
Więcej
2017/02/12 22:38 #11 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż

GrzegorzB napisał: Ojojoj Witajcie Serdecznie . To mnie Zmartwiliście będę miał ten sam temat . Na ścianie 20m2 ma być kamień o grubości 2cm i wymiarach 120/80 Mało tego są tam tynki gipsowe knauf mp 75 diamant klient twierdzi że producent powiedział :) że przykleja się to normalnie na elastyczny klej do płytek . A ja miałem takie małe obawy co do tego że to będzie trzymać, ale teraz jak mówisz Zbyszku że to tak się wygina, to już sam nie wiem cienko to widze .
Chłopaki co mówicie na ten tynk gipsowy?

Ja mam też tynk gipsowy baumit w łazience a płytka slim 120/120 i moje pytanie czy jest jakaś alternatywa zamiast kucia i tynkowania?
Drugie pytanie czy deweloper świadomie wykonując takie tynki w łazienkach nie powinien za to " beknąć"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Z dala
  • Skarbnik SSRW
  • Skarbnik SSRW
  • Kto powiedział że nie dam rady
Więcej
2017/02/12 22:40 #12 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
Ja ostatnio miałem w łazienkach cementowo wapienny z Doliny Nidy można go było skrobać paznokciem :mur

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/12 22:48 #13 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż

Jacek Murlikowski napisał:

GrzegorzB napisał: Ojojoj Witajcie Serdecznie . To mnie Zmartwiliście będę miał ten sam temat . Na ścianie 20m2 ma być kamień o grubości 2cm i wymiarach 120/80 Mało tego są tam tynki gipsowe knauf mp 75 diamant klient twierdzi że producent powiedział :) że przykleja się to normalnie na elastyczny klej do płytek . A ja miałem takie małe obawy co do tego że to będzie trzymać, ale teraz jak mówisz Zbyszku że to tak się wygina, to już sam nie wiem cienko to widze .
Chłopaki co mówicie na ten tynk gipsowy?

Ja mam też tynk gipsowy baumit w łazience a płytka slim 120/120 i moje pytanie czy jest jakaś alternatywa zamiast kucia i tynkowania?
Drugie pytanie czy deweloper świadomie wykonując takie tynki w łazienkach nie powinien za to " beknąć"?

Karał bym deweloperów za to że łazienki tynkują gipsem :evil:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Sekretarz SSRW
  • Sekretarz SSRW
  • Mistrz Glazurnik Autoryzowany wykonawca MAPEI
Więcej
2017/02/12 23:01 #14 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż

janusz3063 napisał:

Jacek Murlikowski napisał:

GrzegorzB napisał: Ojojoj Witajcie Serdecznie . To mnie Zmartwiliście będę miał ten sam temat . Na ścianie 20m2 ma być kamień o grubości 2cm i wymiarach 120/80 Mało tego są tam tynki gipsowe knauf mp 75 diamant klient twierdzi że producent powiedział :) że przykleja się to normalnie na elastyczny klej do płytek . A ja miałem takie małe obawy co do tego że to będzie trzymać, ale teraz jak mówisz Zbyszku że to tak się wygina, to już sam nie wiem cienko to widze .
Chłopaki co mówicie na ten tynk gipsowy?

Ja mam też tynk gipsowy baumit w łazience a płytka slim 120/120 i moje pytanie czy jest jakaś alternatywa zamiast kucia i tynkowania?
Drugie pytanie czy deweloper świadomie wykonując takie tynki w łazienkach nie powinien za to " beknąć"?

Karał bym deweloperów za to że łazienki tynkują gipsem :evil:

Właśnie Janusz tak jak piszesz wszyscy wiemy że nie powinno się stosować tynków gipsowych w łazienkach a 99% łazienek jest tym tynkiem tynkowana więc czemu nikt tego wreszcie nie zakaże raz na zawsze?Apropo baumita to jest takie siano że paznokciem robię rysę głebokości 0,5 cm ,opierając poziomicę o ścianę robię wgniotkę to nie wiem jakie normy ten tynk spełnia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2017/02/13 21:11 #15 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Beton architektoniczny - montaż
To jakie ty masz paznokcie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy:

Poczta PW

Nie jesteś zalogowany.

Nowe posty

  • Brak postów do publikacji.
Czas generowania strony: 0.081 s.