Rozwiązany Podłączenie wyłącznika podwójnego

  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • www.remonty-pruszkow.pl 516516896
Więcej
2016/03/11 09:46 #1 przez
A powiedzcie, jakim przewodem podłączacie wyłączniki? Tymi samymico resztęinstalacji?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Mistrz glazurnik, Toruń 608 386 506
Więcej
2016/03/11 14:56 #2 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego

Korzen napisał: A powiedzcie, jakim przewodem podłączacie wyłączniki? Tymi samymico resztęinstalacji?

Ja to robię okrągłym :haha
Sprecyzuj pytanie

Zwykły użytkownik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Węgrów Mazowieckie 609144263
Więcej
2016/03/11 20:02 #3 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
A ja to robie paskim :haha
Dobre Zbychu ;)

mierbud

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • www.remonty-pruszkow.pl 516516896
Więcej
2016/03/12 01:04 - 2016/03/12 01:06 #4 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
Janusz, to dziadki z sepu uważają innaczej ;-)

Piotrek i Zbyszek, precyzuję:
Jak podłączacie podwójny wyłącznik, jaki kolor dajecie do czego?
Ostatnia2016/03/12 01:06 edycja: od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/03/12 12:51 #5 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
brązowy do l niebieski do n1 żółtozielony do n2

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/03/12 13:14 #6 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
Brązowy czy tam czarny zależy jaki jest, doprowadzenie fazy do wyłącznika jeśli chodzi o kabel.

Jeśli w peszlu i przewody pojedyńcze to czerwony zawsze faza na wyłącznik. Potem każdy inny kolor oprócz niebieskiego,żółtozielonego i pomarańczowego.
Pomarańczowy mam zarezerwowany do schodowych i przekażników bistabilnych.

Seba

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/03/12 20:40 #7 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego

Korzen napisał: Janusz, to dziadki z sepu uważają innaczej ;-)

Piotrek i Zbyszek, precyzuję:
Jak podłączacie podwójny wyłącznik, jaki kolor dajecie do czego?

Zapewne chodzi o kolory gdy mamy trzy żyły w przewodzie a podłączamy łącznik podwójny? Ja zawsze zostawiam żółto-zielony jako neutralny a brązowy/czarny i niebieski wykorzystuje do puszczenia napięcia. Oczywiście powinno wykorzystać się do tego przewód cztero-żyłowy ale to rzadkość w naszych instalacjach. Dla mnie żółto-zielony to świętość i nigdy nie podłączam go jako napięciowy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • www.remonty-pruszkow.pl 516516896
Więcej
2016/03/13 02:23 #8 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
Chodzi o teorię, bo praktyka jaka jest wiemy wszyscy.

Teoria jest taka, że jeśli od puszki do podwujnego wyłącznika idzie przewód trzyżyłowy, to jedną żyłą idzie zasilanie fazą wyłącznika, a dwoma pozostałymi idzie faza do oświetlenia. Czyli we wszystkich trzech żyłach mamy fazę.
W związku z tym żadna z tych trzech żył nie może być żółtozielona, bo te powinny być wszystkie podpięte do ochronnego, ani niebieska, bo niebieskie mogą być tylko podpięte do neutralnego.
Czyli w teorii jeśli wyprowadzamy do podwujnego wyłącznika przewód trójżyłowy, to mogą mieć wszystkie kolory poza żółtozielonym i czarmym.

Praktyka? Widziałem parę razy instalacje w których przewody do wyłącznika miały wszytkie żyły w koloże białym, szarym, czarnym. Ale te instalacje w tym samym kolorze co fazę miały i beutralny, a ochronnego nie miały wcale :haha
Praktyka jest taka, że nikt rozkładając instalację nie kupuje osobnej rolki przewodu, w nietypowych kolorach, do podłączania wyłączników.
Jeśli na dużej budowie inspektor przyczepi się do kolorów to przemalowywują markerem albo dają termokurczliwe. Ale bardzo żadko się zdaża żeby ktoś się o to czepiał.

Ale że jesteśmy przy temacie prawidłowo i zgodnie z procedurami wykonanej instalacji, to trzeba i o tym wspomnieć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/03/13 08:16 #9 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
Wspominasz o sytuacji gdy mamy puszki na ścianie a takich instalacji jest coraz mniej. W nowych i remontowanych instalacjach nikt przy zdrowych zmysłach nie robi puszek. Nie te czasy. Kiedyś pamiętam przewody,które miały wszystkie żyły w tym samym kolorze i takie widziałem jako zasilanie włączników.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • www.remonty-pruszkow.pl 516516896
Więcej
2016/03/13 14:46 #10 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
Jeśli mamy sytuację taką, że do wyłącznika wchodzi jeden 3 żyłowy zasilający, a drugi 4 żyłowy do oświetlenia, to problem w ogóle nie istnieje. Ochronny i neutralny połączyć, a fazę zasilającą przez wylącznik na dwie fazy do oświetleń i gotowe ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/03/13 17:50 #11 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego

Wyłącznik pojedyńczy i podwójny :lol:

Seba
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/03/13 18:01 #12 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego

Korzen napisał: Jeśli mamy sytuację taką, że do wyłącznika wchodzi jeden 3 żyłowy zasilający, a drugi 4 żyłowy do oświetlenia, to problem w ogóle nie istnieje. Ochronny i neutralny połączyć, a fazę zasilającą przez wylącznik na dwie fazy do oświetleń i gotowe ;-)


Jasne,że nie.... mówiłem już o tym.

ale jak tak wygląda Twoje precyzowanie pytania :

Korzen napisał: Janusz, to dziadki z sepu uważają innaczej ;-)

Piotrek i Zbyszek, precyzuję:
Jak podłączacie podwójny wyłącznik, jaki kolor dajecie do czego?


to się nie dziw,że masz takie odpowiedzi...... :whistle:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2016/03/13 21:02 #13 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
WITAM Tutaj WALDKU masz 100% racji- żółtozielony to święta rzecz ( OGÓLNIE elektrycy to nygusy, nie chce im się wkuwać kable a my musimy wtedy tynkować całą ścianę i to grubo ,a jak wkują to musimy dla odmiany za nich łatać dziury tak wygląda rzeczywistość , ale co trzeba przyznać są bardzo czuli na zachowanie i pilnowanie kolorów przewodów to dla nich świętość ,a czasem życie ),
połączenie zwyczajowo wykonuje się tak - do przełącznika idzie kabel 3 żyłowy gdzie faza sterująca jest w przewodzie brązowym lub czarnym ( ciemnym) , sterowanie odbywa się poprzez przewody niebieski i żółtozielony , do lampy idą 3 przewody z których niebieski i brązowy są przewodami fazowymi ,a żółtozielony zerowym , w puszcze przyłączeniowej połączone są przewody zerowy bez zmian - żółtozielony ,natomiast przewody sterujące z wyłącznika połączamy z przewodami do lampy np żółtozielony z brązowym i niebieski z niebieskim , w takim przypadku tu następuje zmiana kolorów dla jednego obiegu i jest to dopuszczalne - tylko dlaczego? bo takie podłączenie gwarantuje nam bezpieczeństwo , bo na lampie mamy zgodność kolorów z zasadami ( bo żółtozielony jest zerem ) ,a na wyłączniku brązowy jest fazowym sterującym ,a pozostałe żółtozielony i niebieski w czasie montażu wyłącznika są zawsze zerowe ( zamykającym obwody są wówczas żarówki (odbiornik) takie podłączenie jest bezpieczne i dopuszczalne ,bo w miejscach ogólnie dostępnych dla użytkownika jest zgodne z zasadami ,natomiast zamiana kolorów w puszcze jest dopuszczalna, bo do niej może zaglądać osoba nazwijmy to upoważniona ,jeśli zrobi to użytkownik to na swoją odpowiedzialność , tak ogólnie i najprościej to wygląda BIK

BIK

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • www.remonty-pruszkow.pl 516516896
Więcej
2016/03/14 08:10 #14 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
Jacku, to jest praktyka. Natomiast w zeszłym roku robiłem sobie D+E. Zacząłem taką dyskusję i panowie egzaminatorzy z SEPu stwierdzili że kategorycznie czegoś takiego robić nie wolno. Nie może z wyłącznika na lampę sterująca faza iść ani w niebieskim ani w żółtozielonym. W tych kolorach nigdy i nigdzie nie może się pojawić.
Jeśli do puszki z wyłącznikiem jest poprowadzony jeden trójżyłowy przewód i jedna żyła jest zasilająca a dwie sterujące, to żadna z żył nie może być kokoru żułtozielonego, ani niebieskiego.
Należy kupić przewód z żyłami w trzech innych kolorach, np.szary, brązowy, czarny.
Ponadto nie wolno dać termokurczliwej w innym kolorze na końcówki przewodu. To musi być fabryczny przewód w innych kolorach.
Więc się ich pytam czy widzieli taką instalację, bo ja setki wyłączników montowałem i nie spotkałem się z instalacją, gdzie elektryk dał innego koloru przewody od wyłącznika do puszki, a innego od puszki do lampy.
A oni na to że oni widzieli,a takijej instalacji nikt nie powinien odebrać i ja zamiast montować na takim przewodzie wyłącznik, powiniennem wyrwać ten przewód ze ściany i wymienić na taki, który ma odpowiednie kolory. :mur
Osobiście uważam że to jakaś bzdura. Że masz absolutną rację. Po wyłączeniu lub demontażu wyłącznika w tym przewodzie napięcia nie będzie. Ale przecież iak lampa świeci to jest, a jak jest to niemoże być żółto zielony i nie może być niebieski i koniec. I nieprzekonasz, bo jak za.dużo się będzie dyskutować, to potem egzaminu jeszcze niezaliczą.
Dlqtego poruszyłem temat wyłącznika, bo moim skromnym zdaniem SEP przesadza i wpada w paranoję.
Przecież w momencie zamknięcia obwodu czyli zapalenia światła w przewodach niebieskich też pojawia się faza, tyle że o mniejszym napięciu, bo trzeba odjąć spadek napięcia na odbiorniku.
Ale ich się nie przedyskutuje bo zawsze mają argument "tak i już, bo tak"
:haha

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Mistrz glazurnik, Toruń 608 386 506
Więcej
2016/03/14 10:08 #15 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłączenie wyłącznika podwójnego
Problemy o których piszecie występowały w starych instalacjach oświetleniowych gdzie powszechne były puszki rozgałęźne. Obecnie każda puszka włącznikowa jest jednocześnie puszką rozgałęźną, ponadto stosuje się system pętlowania. I tak, zasilanie do puszki kablem 3-razy, odejście do kolejnej puszki również kablem 3-razy, kable prowadzone w podłodze, więc wchodzą do puszki od dołu i tu nie ma konfliktu z kolorami. Od góry wprowadzamy kable, które mają nam zasilić punkty świetlne, i tak: jeśli jest to żyrandol i włącznik dwubiegunowy, dajemy kabel 4-razy i nie ma konfliktu kolorów. Jeśli ten sam wyłącznik ma zasilać dwa osobne punkty świetlne, dajemy dwa kable 3-razy i również nie ma problemu z kolorami.
Rozumiem, że nie zawsze da się tak zrobić aby faza zawsze była w czarnym przewodzie. Przykładem tego są układy schodowe i krzyżowe ale tego nie da się uniknąć.
Najważniejsze ze względów bezpieczeństwa jest to aby w punkcie odbioru t.j. gniazdo i punkt przyłączenia lampy lub żyrandola zgadzała się kolorystyka przewodów. Tak dla przypomnienie, włącznik nie jest punktem odbioru a punktem sterowania odbiorem, jedyne co należy zachować to zasilenie włącznika kolorem czarnym (brąz).

Zwykły użytkownik
Za tę wiadomość podziękował(a):

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy:

Poczta PW

Nie jesteś zalogowany.

Czas generowania strony: 0.269 s.