Jeżeli przewody układane w korytku tworzą kilka warstw, to najlepiej prowadzić je w sposób uporządkowany, tak aby nie krzyżowały się ze sobą i tworzyły razem układ symetryczny. Dodatkowo pamiętajmy o tym, żeby prowadzić przewody różnych typów w oddzielnych grupach.
Względne, procentowe wartości prądów dopuszczalnych długotrwale dla przewodów wielożyłowych ułożonych w wiązce lub w pojedynczej warstwie w powietrzu, w zależności od liczby przewodów znajdziemy w tabeli.
Obciążalność prądowa długotrwała przewodu (w zależności od sposobu jego ułożenia) jest to iloczyn wartości prądu dopuszczalnego długotrwale pojedynczego przewodu i wartości współczynnika poprawkowego, wynikającego ze sposobu ułożenia przewodu. W przypadku jednoczesnego występowania kilku współczynników poprawkowych (np. spowodowanych zmianą temperatury otoczenia i ułożeniem przewodu w wiązce) przyjmujemy zasadę, że współczynnik wypadkowy równy jest iloczynowi wartości poszczególnych współczynników.
Jak ustalić obciążalność prądową długotrwałą przewodów ułożonych w wielu warstwach?Jaki jest rozkład temperatury odosobnionego przewodu oraz przewodów stykających się ze sobą? Przeczytamy w poradniku Instalacje elektryczne w praktyce.
autor:
dr inż. Zbigniew Skibko