Temat Podłogówka - Zbyt małe przepływy

Więcej
2023/10/27 09:11 - 2023/10/27 10:00 #1 przez
Dzień dobry,

Chciałbym zapytać o rozwiązanie problemu na przepływach podłogówki.
Instalacja na Pompie Ciepła, Wyjście z Bufora fi 28, inox, glikol 15 %,
Załączam Schemat.
Dwa rozdzielacze zasilane fi 25 tece 25x3,5 SANIT ( taką mi wpierdzielili w podłogę, bo została i chyba to powód? - przepływ fi 18mm)
Dolny 8 obiegów (3x70 metrów od których zacząłęm, 1x50 metrów kuchnia, łazienka 30 metrów, grzejnik łazienkowy wpięty w pętle, pokoik 45 m, korytarze 45 m
Górny 7 obiegów

Po otwarciu dolnego rozdzielacza z pompą ustawioną na max przy 3 pętlach przepływ to MAX 1 - 1,5 l/min

Problemem są moim zdaniem zbyt małe przepływy, instalator ma to w chu, odkąd serwisant wypluł mu wszystkie błędy przy montażu do odbioru Pompy.
Pompa na Grzejniki chodzi na minimalnym biegu i nawet jak ją wyłącze (myślałem że podbiera wodę?) to nic nie zmienia :(

Martwi mnie to, że górny rozdzielacz podczas odcięcia dolnego także z tym modułem pompowym przy otwarciu 3 pętli nie osiąga powyżej 1l/min.
Zasilane pętle są odpowietrzone, przy puszczaniu wody przez jedną pętle przepływ skacze do 2,5 l/min - 3 l/m przy max rozkęconym rotametrze.

Na dole wywaliłem już ten mieszacz przy module, bo mam za buforem. Do góry też będę musiał, bo zwalnia przepływ.

Moje przemyślenia, proszę o sugestie i ewentualnie co mogę poprawić?
Czy zasilając dolny rozdzielacz wpięciem w rurę za mieszaczem osobną nitką równoległą fi 28 zwiększę przepłw na dole? To małokolizyjne rozwiązanie.
Do górnego rozdzielacza musiałbym kłuć w stropie, ale może doprowadzając drugą nitkę na przykład fi 20 TECE zwiększę przepływ na górze?
Czy opory na pętlach mogą aż tak ograniczać przepływ?

Pozdrawiam

 
Ostatnia2023/10/27 10:00 edycja: od. Powód: Dodatkowe zdjęcia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2023/10/27 09:59 - 2023/10/27 10:03 #2 przez
Użytkownik odpowiedział w temacie Podłogówka - Zbyt małe przepływy
    Zdjęcia rozdzielaczy,
Dolny przerobiony częściowo - wyrzuciłem mieszacz i przy osobnym zasileniu chciałbym dać pompę poziomo pod kątem 45 stopni do rozdzielacza i wywalić to kolano, co chyba zwiększy przepływ.

Górny - chcę także wywalić ten mieszacz. Na zamkniętym przepływy na 3 pętlach do góry max 1-1,2 l/min
Załączniki:
    Ostatnia2023/10/27 10:03 edycja: od.

    Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

    Więcej
    2023/10/29 19:22 #3 przez
    Użytkownik odpowiedział w temacie Podłogówka - Zbyt małe przepływy
    Widzę, że zaczynasz kombinować ,ale ten mieszcz musi być przy podłogówce , sprawdź jakie ma parametry - typ do jakich temperatur i co najważniejsze jaki ma Kv -musi być 4,6  czyli powinien być o symbolu 540 / 570 , To jest podstawa BIK

    BIK

    Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

    Więcej
    2023/10/30 07:33 #4 przez
    Użytkownik odpowiedział w temacie Podłogówka - Zbyt małe przepływy
    Zawór Afriso
     

    Raczej powinien być ok?
    Załączniki:

      Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

      Więcej
      2023/10/30 21:58 - 2023/10/30 22:21 #5 przez
      Użytkownik odpowiedział w temacie Podłogówka - Zbyt małe przepływy
      Jeśli jest taki to jest ok , tzn że jest tylko kwestia samej regulacji przepływów ,najpierw do rozdzielaczy, a potem na poszczególne pętle , pompa jak jest ustawiona i jakiego jest typu BIK Masz pompy Grunfosa elektroniczne  muszą być ustawione wg instrukcji , jedna na grzejniki a druga na podłogówkę- nastawa stała różnica ciśnień ,  najlepiej obie na drugim biegu ,

      BIK
      Ostatnia2023/10/30 22:21 edycja: od.

      Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

      Moderatorzy:

      Poczta PW

      Nie jesteś zalogowany.

      Nowe posty

      • Brak postów do publikacji.
      Czas generowania strony: 0.242 s.